Instagram @chanapha.i

GÖR DIN VANILJLATTE HEMMA

En kopp vaniljlatte på stan kostar ungefär 40 kr och om man köper en kopp per dag, så kostar det 280 kr i veckan. Själv tycker jag att det är bättre att köpa en ny tröja för pengarna. Igår när jag var på Kupolen, köpte jag hem en flaska med vaniljsirap på Espresso House. Det kostade 50 kr (använde mitt studentkort, wiiie!).

För att mixa ihop er hemmagjorda vaniljlatte behöver ni endast

* Några teskedar av vaniljsirapen (beroende på hur söt man vill att drickan ska vara)

* En skvätt nybryggt kaffe

* En del mjölk

* Massor med is

Gillar

Kommentarer

IP: 82.99.3.229